
Camponotus sylvaticus
Duże, pięknie ubarwione i w dodatku z Europy. Już wiecie co to za mrówki? Jeżeli myślicie o rodzaju Camponotus, to dobrze myślicie! Dziś poznamy Camponotus sylvaticus. Zapraszam!
Krótka charakterystyka
Pochodzenie
Gatunek ten występuje w cieplejszych rejonach Europy, czyli m. in. w Bułgarii, Francji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii. Poza Europą można go spotkać np. w Turcji. Najczęściej mrowiska znajdywane są na brzegach lasów oraz na polanach.
Rozmiar
Żywienie
Standardowo, Camponotus karmimy używając miodu oraz pokarmu z białkiem: karaczanów, mączników lub świerszczy. W naturze, źródłem białka dla nich są drobne bezkręgowce, które uda im się schwytać w pobliżu mrowiska.
Forma koloni
Gatunek Camponotus sylvaticus jest gatunkiem monoginicznym, oznacza to, że tolerują tylko jedną królową w gnieździe.
Podział na kasty
No proszę was, przecież to Campo – w cenie 🙂 W środku mrowiska, poza królową zaobserwujemy robotnice dzielące się na podkasty: minor (piastunki) i major (żołnierze).
Hibernacja
Zalecana jest hibernacja tych mrówek. Najlepiej przeprowadzić ją od końca października do końca marca w temp. 8-12 °C. Takie warunki termiczne najłatwiej zapewnić naszym podopiecznym w nieogrzewanych pomieszczeniach typu strychy, garaże, piwnice itd.
Ogrzewanie
Jako, że jest to gatunek mrówek występujący na ciepłych terenach Europy, dobrym rozwiązaniem będzie dogrzanie kolonii – na pewno znacząco przyspieszy to ich rozwój. Bardzo łatwo można sprawdzić, jak dodatkowe ciepełko działa nawet na gatunki krajowe (efekty są zachwycające), a na ,,cudzoziemki” wywiera jeszcze większy wpływ 🙂 Temperatura powinna wynosić między 22 °C, a 26 °C.
Gniazdo
Gniazdo dla tego gatunku może być wykonane z różnego materiału. Dobrze będą się czuły zarówno w gniazdach 3D, betonowych/gipsowych oraz wykonanych z drewna. Pamiętajmy jednak o zapewnieniu odpowiedniej wilgotności, w przeciwnym wypadku możemy stracić kolonię.
Uwagi od autora
Camponotus sylvaticus na pewno będzie ciekawym urozmaiceniem w naszej hodowli. Są to mrówki sporej wielkości, o ciekawym ubarwieniu i z podziałem na kasty, dzięki czemu zachwycają i przykuwają uwagę.
Kolejny raz Kamil Stajniak udostępnił nam fotkę – https://ant-photo.eu/

Autor: Artur
Bardzo mi się podoba ta strona! Posiadam Camponotus nicobarensis. Zawsze mogłem wejść na tą strone i sprawdzić co jedzą, jak są podzielone na kasty itp. itd. POLECAM!
Dobry post